Canlı Borsa

`Süper teşvik`te teknoloji damgası

17.04.2018 11:24 Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75`i yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95 milyar 642 milyon liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak." dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine, "süper teşvik" olarak adlandırılan Proje  Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek yüksek ve orta-yüksek  teknolojili projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 19 firmaya ait toplam 23  projenin destekleneceğini hatırlatan Zeybekci, bu projelerin 4'ünün yüksek,  13'ünün orta-yüksek, geri kalanının da orta-düşük teknoloji seviyesinde  yatırımlar olduğunu söyledi.
 
Zeybekci, yüksek ve orta-yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin  bu alanda dışa bağımlılığını azaltacağına işaret ederek, "Proje Bazlı Yatırım  Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75'i yüksek ve orta-yüksek  teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji  sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95 milyar 642 milyon liralık  yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak."  diye konuştu.
 
Türkiye'nin teknoloji seviyesi yüksek ürünleri ithal ederek cari açık  verdiğine dikkati çeken Zeybekci, katma değeri yüksek, teknoloji ve inovasyona  dayalı ürünlerin küresel ticaretteki önemi artarken Proje Bazlı Teşvik Sistemi  ile Türkiye'nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün gelişeceğini dile  getirdi.
 
Zeybekci, yüksek ve orta-yüksek teknoloji yatırımlarının Türkiye'nin  küresel ekonomideki gücünü artıracağının altını çizerek, şöyle devam etti:
 
"Teşvik sistemi kapsamında yatırım projelerine konu ürünlerle cari  açık üzerinde yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki yaratılması öngörülürken,  sadece yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırımların cari açığa katkısının  yıllık 16 milyar 59 milyon dolar olacağını tahmin ediyoruz."
 
CARİ AÇIĞA EN YÜKSEK KATKI ELEKTRİKLİ BATARYADAN
 
Assan, BMC, CFS, Dow Aksa, SASA, Most Makine, Metcap Enerji, Oyak  Renault ve Vestel'in orta-yüksek teknolojili yatırımları hayata geçireceğini  vurgulayan Zeybekci, Alvimedica, Atayurt, Ekore ve TUSAŞ'ın ise teknoloji  seviyeleri yüksek yatırımlara imza atacağını kaydetti.
 
Zeybekci, yatırım teşviklerinden yararlandırılacak yüksek ve  orta-yüksek teknolojili en büyük yatırımı, elektrikli araç enerji depolama  sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel'in yapacağını  belirterek, söz konusu elektrikli batarya üretim projesinin 4 milyar 600 milyon  dolarla cari açığa yıllık en fazla katkıyı sağlayacak yatırım olmasını  öngördüklerini bildirdi.
 
Bakan Zeybekci, cari açığa yıllık en fazla katkıyı sunacak bir diğer  teknoloji seviyesi yüksek yatırımın ise 2 milyar 290 milyon dolarla Oyak  Renault'un hibrit motor üretimi projesi olduğunu aktardı.
 
Yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırımların istihdama da büyük  katkı sunacağına dikkati çeken Zeybekci, "Teknoloji seviyesi yüksek yatırımlarla  29 bin 671 kişiye doğrudan, 113 bin 664 kişiye dolaylı istihdam sağlanması  bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu.


Canlı Borsa
98.455 18:05
Değişim :  1,69% |  1.637,52
Önceki Kapanış :  96.817  
En Yüksek
98.662
En Düşük
97.046
Açılış: 97.193
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.146 0,87  
Xetra DAX DAX 10.919 -0,12  
CAC 40 PX1 4.876 1,70  
IPC MXX 44.292 0,82  
Shanghai Composite SHCOMP 2.596 1,42  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--2013--//-//213.243.28.95--//-//1 sn-(20.01.2019 01:02:37-20.01.2019 01:02:38)