Canlı Borsa

Dış ticaret istatistiklerinde yeni düzenleme

27.02.2020 10:59 Türkiye İstatistik Kurumu, bundan sonra dış ticaret istatistiklerinin ayrıntılı düzeyde Genel Ticaret Sistemi`ne göre yayımlanacağını bildirdi.

TÜİK'ten yapılan açıklamada, dış ticaret istatistiklerinde gerçekleştirilen sistem değişikliği ve Genel Ticaret Sistemi'ne göre dış ticaret istatistiklerinde gidilen revizyona ilişkin bilgi verildi.

Dış ticaret istatistiklerinin Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle gümrük beyannamelerinden elde edilen bilgilerle üretilerek her ayın son iş gününde  yayımlandığı anımsatılan açıklamada, dünyada dış ticaret istatistiklerinin üretimi için özel ve genel olmak üzere iki farklı ticaret sisteminin kullanıldığı  belirtildi.

Açıklamada, Özel Ticaret Sistemi'nde, gümrük antrepoları ve serbest  bölgelerin istatistiklerde yer almadığına, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına  giren ve serbest dolaşım alanından çıkan malların kapsandığına işaret edilerek şu  ifadeler kullanıldı:

"Bu sistemde gümrük antrepoları ve serbest bölgeler, o ülkenin gümrük  bölgesi, dolayısıyla da istatistik bölgesi olarak görülmemekte ve antrepolar ile  serbest bölgelerden serbest dolaşım alanına gelen ve serbest dolaşım alanından  serbest bölgelere ve gümrük antrepolarına gönderilen mallar hesaplamalara  katılmakta, yurt dışından gümrük antrepolarına ve serbest bölgelerine giren-çıkan  mallar ise hesaplamalara katılmamaktadır."

Genel Ticaret Sistemi'nde ise bir ülkenin ekonomik alanına giren ve  ekonomik alanından çıkan tüm malların kapsandığı belirtilen açıklamada, "Bu  sistemde, ülkenin ekonomik alanı o ülkenin coğrafi sınırlarıyla örtüşmekte, bu  sayede serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşıma giren veya bu  alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılmaktadır." bilgisi verildi.

Türkiye'de dış ticaret istatistiklerinin 2020 yılına kadar ayrıntılı  şekilde Özel Ticaret Sistemi'ne göre yayımlandığı anımsatılarak, 2012 yılında  başlatılan çalışmalar sonucunda Genel Ticaret Sistemi'ne göre üretilen verilerin  Ocak 2019'dan itibaren hem haber bülteni metninde yer aldığı hem de 2013-2019  dönemini kapsayacak şekilde bülten ek tablolarında özet olarak kamuoyuna  sunulduğu bildirildi.

"VERİTABANLARI KULLANICI İHTİYAÇLARINA GÖRE OLACAK"

Genel Ticaret Sistemi'ne göre üretilen dış ticaret istatistiklerinin, halihazırda ödemeler dengesi ve ulusal hesaplar gibi ekonomik istatistiklerde  kullanıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu doğrultuda, bundan sonra dış ticaret istatistikleri de ayrıntılı  düzeyde Genel Ticaret Sistemi'ne göre yayımlanacak. Ayrıca geçtiğimiz yıl Genel  Ticaret Sistemi'ne göre yayımlanmış 2013-2019 dönemine ilişkin istatistikler, dış  ticaret işlemleri için düzenlenen belge ve formlardan elde edilen verilerle  revize edilmiş olup, yarın yayımlanacak dış ticaret istatistikleri Ocak 2020  Haber Bülteni'nin ilgili tablolarında revize edilmiş haliyle yer alacak. Genel  Ticaret Sistemi'ne göre dış ticaret istatistikleri, daha güncel olan uluslararası  standart sanayi sınıflaması Rev.4 (ISIC Rev.4) ve uluslararası standart ticaret  sınıflaması Rev.4'e (SITC Rev.4) göre yayımlanacak. Aynı kapsamda, teknoloji  yoğunluğuna göre ürün grupları sınıflaması da ISIC Rev.4'e göre düzenlendi."

Açıklamada, dış ticaret istatistiklerinin dağıtımının, kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek, veritabanları aracılığıyla hem Genel hem de Özel Ticaret Sistemi'ne göre yapılacağı ifade edildi.

Canlı Borsa
88.125 18:05
Değişim :  -3,72% |  -3.402,55
Önceki Kapanış :  91.528  
En Yüksek
92.299
En Düşük
88.125
Açılış: 91.834
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 22.552 6,38  
Nasdaq CCO 7.798 5,60  
Xetra DAX DAX 9.633 -3,68  
IPC MXX 35.707 0,48  
Shanghai Composite SHCOMP 2.772 0,26  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--95--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(29.03.2020 18:06:24-29.03.2020 18:06:24)