Canlı Borsa

İran`dan Hindistan`a petrol uyarısı

12.07.2018 10:45 İran, Hindistan hükümetinin kendilerinden petrol ithalatını durdurması halinde bu ülkeye uygulanan özel imtiyazlara son vereceklerini açıkladı.

İran basınına yansıyan haberlere göre, İran'ın Yeni Delhi  Maslahatgüzarı Mesud Rezvaniyan, Hindistan'ın ABD'nin baskıları neticesinde  İran'dan petrol ithalatını durdurması halinde Tahran'dan sağlanan özel  imtiyazları kaybedeceğini belirtti.
 
Rezvaniyan, "Eğer Hindistan, İran petrolü yerine Suudi Arabistan,  Rusya, Irak ve ABD gibi ülkelerden petrol ithal ederse Tahran tarafından sağlanan  imtiyazlardan mahrum kalacaktır." dedi.
 
ABD'nin müttefiklerine yaptığı İran'dan petrol ithalatının  durdurulmasına yönelik  baskılara değinen Rezvaniyan, ülkesinin Hindistan için  "güvenilir bir enerji ortağı" olduğunu söyledi.
 
ÇABAHAR LİMANI PROJESİ
 
Hindistan'ı stratejik Çabahar Limanı'nın geliştirilmesi projesine  yönelik verdiği sözleri şu ana kadar yerine getirmediği gerekçesiyle de eleştiren  İranlı diplomat, “Hint yatırımının Çabahar Limanı'nın genişletilmesi için  vadettiği bağlantı projelerinin şimdiye kadar gerçekleşmemiş olması talihsiz bir  durum." dedi.
 
Projenin stratejik açıdan önemine dikkati çeken Rezvaniyan, projenin  tamamlanması için Hindistan'ın gerekli adımları atmasını beklediklerini dile  getirdi.
 
İranlı diplomat, ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi için iki  ülkenin her alanda mevcut kapasitelerinden yararlanması gerektiğini sözlerine  ekledi.
 
ABD, nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran'a yaptırımları  devreye sokacağını açıklamış ve müttefiklerinden İran'la petrol ticaretlerini  kasım ayı itibarıyla sonlandırmalarını istemişti.
 
İran, Hindistan ve Afganistan arasında imzalanan "Çabahar Anlaşması"  ile İran'ın güneydoğusunda dünyanın en önemli enerji geçiş hatlarından biri olan  Hürmüz Boğazı'nın girişinde ve Umman Denizi kıyısındaki Çabahar Limanı'nın,  Hindistan'ın Orta Asya'ya, Afganistan'ın uluslararası sulara açılan kapısı olması  planlanıyor.
 
Çabahar Limanı'ndan başlayıp Kuzey Horasan'a kadar devam etmesi  planlanan tren yolu projesi, Hindistan'ın Pakistan'ı devre dışı bırakarak  Afganistan'a ulaşma projesi olarak kabul ediliyor. Hindistan'ın projeye 500  milyon dolar yatırım yapacağı belirtilmişti.


Canlı Borsa
102.715 18:05
Değişim :  0,57% |  585,02
Önceki Kapanış :  102.130  
En Yüksek
102.978
En Düşük
101.187
Açılış: 102.071
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.439 -0,41  
Nasdaq CCO 7.456 0,39  
Xetra DAX DAX 11.300 1,89  
IPC MXX 42.699 0,98  
Shanghai Composite SHCOMP 2.682 -1,37  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--277--//-//192.168.116.193--//-//1 sn-(17.02.2019 18:47:21-17.02.2019 18:47:22)