Canlı Borsa

Borsa ve SPK başkanlarından önemli açıklamalar

14.11.2017 18:25 Bugün gerçekleştirilen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi`ne katılan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen  Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi kapsamında "Düzenlemelerin Sermaye  Piyasasındaki Yansımaları" başlıklı panel gerçekleştirildi.

TSPB Başkanı İlhami Koç'un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde  konuşan Ertaş, her geçen yıl artan küresel borçlanmaya değinerek, 2000 yılında 87  trilyon dolar olan küresel borç stokunun halihazırda 225 trilyon dolara  ulaştığını bildirdi.

Küresel ekonominin 225 trilyon dolarla ilerlemeye çalıştığını aktaran  Ertaş, en borçlu ülkenin Japonya olduğunu, bu ülkenin milli gelirinin 4 katı  kadar borcunun bulunduğunu söyledi.

Ertaş, 2002-2007 döneminde dünya büyüme ortalamasının yüzde 4,8,  2008-2017 döneminde de yüzde 3,3 olduğunu, kriz öncesinin hala çok gerisinde  kalındığını anlattı.

Sıkıntının sadece büyümede olmadığını dile getiren Ertaş, küresel  ticaret artışında da hala kriz öncesi rakamların yakalanamadığını bildirdi.

Ertaş, gelişmekte olan ülkelerin borç yükü açısından bir nebze de olsa  daha iyi durumda olduğunu kaydederek, Türkiye'nin milli gelirine kıyasla sahip  olduğu borç yükü ile bu alanda çok iyi durumda olduğunu aktardı.

Türkiye'nin kamu borç stokunun milli gelire oranının 2002 yılında  yüzde 177 iken bugün itibariyle yüzde 30'un altına indiğini aktaran Ertaş,  "Türkiye, hem AB hem de OECD ülkeleri arasında kamu borcu oranı en düşük ülke  durumunda." diye konuştu.

"SPK İZNİYLE AVRUPA'DA HALKA ARZ YAPABİLİYORSUNUZ"

Ertaş, SPK'nın faaliyetlerinden bahsederek, ismi duyulmayan bazı  yatırım araçlarını piyasaya kazandırdıklarını söyledi.

Türk şirketlerinin SPK izniyle herhangi bir Avrupa ülkesinde hisse  senedi halk arzı gerçekleştirebildiğini kaydeden Ertaş, "Bu çok önemli. Bu izni  geçen yıl aldık. Türkiye'de SPK izni alan şirketimiz Avrupa'da halka arz yaparak  finansman sağlayabilecek." dedi.

Ertaş, şu anda 14,5 milyon vatandaşın doğrudan veya dolaylı olarak  sermaye piyasalarının yatırımcısı olduğunu belirterek, ülke nüfusunun 3'te  birinin potansiyel hedefleri olduğunu aktardı.

Son yıllarda aracı kurumlarla ilgili yaptıkları çalışmalara değinen  Ertaş, çifte teminatlandırmayı sonlandırma, vergi kolaylığı, teminat iadesi gibi  çalışmalardan bahsetti.

Ertaş, bu yıl 500 milyar liralık bir kaynağın sermaye piyasası  kanalıyla sektöre, şirketlere sağlanmış olacağını ifade ederek, "Bu rakamı  önemsiyoruz. Türkiye'deki bankacılık sektörünün kredi tutarı 1,6 trilyon lira.  Yani onun 3'te birine sermaye piyasaları yoluyla ulaşılan tutar." diye konuştu.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeniden bir düzenlemenin  gündemde olduğunu dile getiren Ertaş, "Biliyorsunuz şu anda 3 milyonun biraz  üzerinde katılımcı sayısı var. Yüzde 50 ayrılma oranı. Ayrılanları da sisteme  çekecek yeni bir çalışma yakın zamanda kamuoyuna tanıtılacak. Dolayısıyla çok  kısa sürede 1-2 milyon yeni katılımcı sisteme dahil edilerek daha da yüksek  rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz."

BORSA İSTANBUL'UN HALKA ARZI

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise Borsa  İstanbul'un halka arzına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

"Borsa'nın halka arzında kararlıyız ve bu stratejik hedef  doğrultusunda devam edeceğiz. Tabii SPK'nın merkezinde bir kurulun halka arzı  diğer kurullardan daha fazla özen gerektiriyor. Merkezde olan bir kurumun  finansal anlamda mali tabloları, tüm projeksiyonları öngörülebilirliği asgari  düzeyde yakalamalı. Bizim tüm projeksiyonların arkasında durabilmemiz lazım."

Karadağ, matematiksel ve teknik anlamda, finansal mühendislik  anlamında arkasında durabilecekleri bir arz olması gerektiğini kaydederek,  herkesin çocuklarına bırakabileceği bir hisse dizayn etmeleri gerektiğini  aktardı.

Türkiye ekonomisinin gelişen piyasalara göre biraz daha dalgalı  olduğunu dile getiren Karadağ, öngörülebilirliğin öneminden bahsetti.

Karadağ, "Borsa'nın halka arzında onun için çalışıyor ve savaşıyor  olacağız. Aracılık sektörümüzle beraber çalışıyoruz. Hem Takasbank'taki hem  Borsa'daki hisselerimizin alımına yönelik sektörümüzün taleplerini karşılamak ve  hissemize olan güveni yansıtmak için alım programları yaptık." dedi.

Halka arz oranını tamamen siyasi takdirin belirleyeceğini dile getiren  Karadağ, "Hedefimiz 2018 yılı ikinci yarısında halka arzı tamamlayabilmek." diye  konuştu.

Türkiye'ye içeriden ve dışarıdan fon girişinin devam ettiğini dile  getiren Karadağ, bu yılın geçen seneden daha iyi olduğunu söyledi.

"BELEDİYELERİN HALKA ARZI İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR"

Karadağ, ilgili bir soru üzerine, "Hem belediyelerin hem de kamunun  diğer şirketlerinin doğru kurumsallaşmayla birlikte halka arz edilmesi en büyük  isteğim." diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin birkaç şirket konusunda böyle  düşüncesi olduğunu aktaran Karadağ, bu konuda eski başkan Kadir Topbaş ile  defalarca konuştuğunu bildirdi.

Karadağ, belediyelerin ve kamunun diğer şirketlerinin halka arz  edilmesine ilişkin belediyelerle çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.


Canlı Borsa
92.227 17:58
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  92.227  
En Yüksek
0
En Düşük
0
Açılış: 0
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.021 -0,10  
Xetra DAX DAX 10.622 -1,54  
CAC 40 PX1 4.742 0,00  
IPC MXX 41.384 -1,16  
Shanghai Composite SHCOMP 2.586 0,06  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1663--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(11.12.2018 09:28:53-11.12.2018 09:28:53)