Canlı Borsa

Brüksel`de restoranların 3`te 1`i iflas riski altında

04.08.2020 14:13 Avrupa Birliği (AB) kurumlarıyla NATO`ya ev sahipliği yapan Belçika`nın başkenti Brüksel`de faaliyet gösteren yaklaşık 1200 restoranın üçte birinin Kovid-19 salgını nedeniyle bu sonbaharda iflas ederek kapanacağı tahmin ediliyor.

Brüksel Gıda Hizmetleri Endüstrisi Federasyonu (FHB) Başkanı Philippe  Trine, yerel basına yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı alınan  önlemlerin birçok restoran ve kafenin sonunu getirebileceğini söyledi. Trine,  sektör temsilcilerinin özellikle sonbahar aylarında iflas dalgası beklediklerini  ifade etti.

Trine, "Birçok iş yeri zaten zor iş yapıyordu ama getirilen son  önlemlerle durum sektör için felakete döndü. Bazı restoranlar tamamen kapanıyor  bazılarıysa tatil amacıyla bir süre kapattıklarını söylüyorlar ama bir daha  açamayacaklarını da biliyorlar." dedi.

Belçika hükümeti, salgınla mücadele kapsamında son olarak yeni  önlemler alındığını açıklamıştı. Bunlar arasında herkesin bir ay boyunca en fazla  5 kişiyle görüşmesi, evden çalışmanın teşvik edilmesi, restoran ve kafelere  gidenlerin telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerini bırakması,  alışveriş yapılan kalabalık cadde ve meydanlarda maske zorunluluğu gibi tedbirler  bulunuyordu.

FHB, yıl sonuna kadar Brüksel'de bulunan yaklaşık 1200 restoran ve  kafenin yüzde 30'unun tamamen kapanacağını, önemli bir kısmının da geçici olarak  kepenk indireceğini tahmin ediyor. Krizden en fazla etkileneceklerin 4 kişiye  kadar çalışanı bulunan küçük iş yerleri olacağı belirtiliyor.

Brüksel bölgesel hükümeti yetkilileri, sektörün durumunun eylül ayında  havaların serinlemeye başlamasıyla restoranların açık havada ve bahçelerinde  ağırlayacağı müşterilerinin sayısı azaldığında netleşebileceğini düşünüyor.  Bölgesel hükümet, eylülden itibaren restoran ve kafelere uygun krediler sağlamaya  hazırlanıyor.

Belçika'da faaliyet gösteren insan kaynakları kuruluşu Acerta, salgın  öncesinde büyüme eğiliminde olan restoran sektöründe tam zamanlı çalışanların  yüzde 70'inin belirli dönemler için geçici olarak işsiz kaldığını geçen ay  açıklamıştı.

Canlı Borsa
1.124 18:05
Değişim :  0,41% |  4,61
Önceki Kapanış :  1.120  
En Yüksek
1.135
En Düşük
1.124
Açılış: 1.129
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.815 0,20  
Nasdaq CCO 10.672 0,37  
Xetra DAX DAX 12.469 -1,09  
IPC MXX 36.217 1,08  
Shanghai Composite SHCOMP 3.219 -0,12  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--87--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(26.09.2020 21:21:25-26.09.2020 21:21:25)