Canlı Borsa

`Büyümenin öncüsü sanayi sektörü`

16.04.2018 14:20 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şubat ayı sanayi üretimi rakamlarının, Türkiye`nin büyüme ivmesini 2018 yılına da taşıdığını gösterdiğini belirterek, "Büyümenin öncülüğünü yine sanayi sektörü yapmaktadır." ifadesini kullandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yazılı açıklamasında, şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi  verilerini değerlendirdi.
 
Şubatta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin, geçen  yılın aynı ayına göre yüzde 9,9, arındırılmamış endeksin de yıllık bazda yüzde  9,9 arttığını bildiren Özlü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi  üretiminin ise bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldığını kaydetti.
 
Özlü, Türkiye'nin geçen yıl G20'de en hızlı büyüyen, OECD ülkeleri  arasında ise en hızlı büyüyen 2. ülke olduğuna dikkati çekerek, açıklanan sanayi  üretimi rakamlarının, Türkiye'nin büyüme ivmesini 2018 yılına da taşıdığını  gösterdiğini ve bunun öncülüğünü sanayi sektörünün yaptığını vurguladı.
 
İhracat pazarlarının toparlanmasının, Türk sanayisinin sahip olduğu  potansiyelin açığa çıkmasına yardımcı olduğuna işaret eden Özlü, "Türkiye geçen  ay tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı, mart ayı, en fazla ihracatın  gerçekleştiği ay oldu. Sanayi ürünlerinin ihracat içindeki payı düşünüldüğünde,  sanayi üretiminin önemi ve gücü bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Türkiye  sanayisinde yapısal dönüşümü gerçekleştirmek, üretimi ve katma değeri artırmak  amacıyla verdiğimiz teşvikler, yatırım ortamını iyileştirmek için attığımız  adımlar ve sanayicimizin finansmana erişimini artırmak üzere başlattığımız  uygulamalar, 2018 yılında da sanayimizin hız kesmeden yoluna devam edeceğini  göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Özlü, 2018'in, yatırımların artacağı ve büyümeye daha fazla katkı  vereceği bir yıl olacağının altını çizerek, yatırım malları üretimindeki artışın  bu durumu teyit ettiğini belirtti. İç tüketimin, artan güven neticesinde yüksek  seyrettiğine ve sanayi büyümesinin güçlü seyrini desteklediğine değinen Özlü,  şunları aktardı:
 
"Sevindirici bir gelişme de ülkemizin artık daha yüksek teknolojili  ürünler üretme eğiliminde olmasıdır. Açıklanan şubat ayı rakamlarında en yüksek  üretim artışını yüksek teknolojili ürünler gerçekleştirmiştir. Gelinen noktada  Türkiye, çevre ülkelerdeki tüm siyasi gelişmelere rağmen emin adımlarla yoluna  devam etmekte, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaktadır. Siyasi  olarak ülke içinde kargaşa çıkarmaya çalışanlara gerekli cevap halkımız  tarafından verilmiştir.  Artık üretime ve ürünlerimizde katma değer artışına  odaklandığımız dönemde finansal saldırılarla sanayimize zarar vermek kimsenin  becerebileceği bir iş değildir. Çok daha zor badirelerden Türkiye hep güçlenerek  çıkmıştır."
 
  


Canlı Borsa
102.705 16:47
Değişim :  -0,59% |  -605,70
Önceki Kapanış :  103.310  
En Yüksek
104.248
En Düşük
102.624
Açılış: 103.836
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Xetra DAX DAX 11.604 -1,57  
IPC MXX 43.156 1,83  
Shanghai Composite SHCOMP 3.101 0,35  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--305--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(21.03.2019 17:03:30-21.03.2019 17:03:30)