Canlı Borsa

`Katar`dan en az 2-3 milyar dolar pay almak istiyoruz`

14.01.2018 11:48 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Katar`ın medikal, inşaat ve gıda başta olmak üzere 5 milyar dolara yakın ithalatı olduğunu belirterek, "Biz buradan en az 2-3 milyar dolar pay almak istiyoruz." dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği  (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MÜSİAD'ın ana partnerliğini  üstlendiği 2. Expo Turkey by Qatar'ın, 17-19 Ocak'ta Katar’ın başkenti Doha'da  düzenleneceğini anımsattı.

Fuarı Türkiye'nin köklü birlikteliğinin bulunduğu Katar’la daha güçlü  bağlar kurmak için düzenlediklerini dile getiren Kaan, Expo Turkey by Qatar  Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması açısından da büyük katkılar  sağlayacağını vurguladı.

Kaan, "İnşaat, mobilya, gıda ve enerji gibi alanlarda faaliyet  gösteren 150'ye yakın üyemizle Katar'da güzel bir fuar gerçekleştireceğiz.  Fuarımıza Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız  Mehmet Özhaseki de katılacak. Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun da katılacağı güzel bir açılışla  fuarımızı gerçekleştireceğiz. Katar'a son dönemde uygulanan ambargoda,  Türkiye'nin güçlü bir şekilde sahaya inmesi neticesinde, Katar'a ihracatımız  artmış durumda. Ama bizim ileriye dönük olarak yaklaşık 5 milyar dolar gibi bir  rakama çıkma hedefimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Katar arasında dış ticaret hacminin son 10 yılda 25 milyon  dolardan 700 milyon dolara yükseldiğini bildiren Kaan, 2016 yılında Türkiye'nin  Katar'a toplam ihracatının 421 milyon dolar olduğunu, bu rakamın ambargodan  itibaren yüzde 84 artış göstererek yalnızca üç ay içerisinde 165 milyon dolara  ulaştığını, 2018’de bu rakamın 4 katına çıkmasının beklendiğini kaydetti.

"TÜRK SANAYİCİSİNİN KATAR'A İLGİSİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ" 

Abdurrahman Kaan, Katar'ın Türk müteahhitlerin en çok proje üstlendiği  yedinci ülke olduğunu belirterek, Türk firmaların Katar'da bugüne kadar 14,2  milyar dolar değerinde 128 proje taahhüt işi tamamladıklarını ve Katar'ın 2022  bütçesinden şimdiye kadar yaklaşık 7,5 milyar dolarlık pay aldıklarını söyledi.

Katar sermayesinin halihazırda önemli yatırımlarda bulunduğu  Türkiye’ye ilgisinin günden güne arttığını vurgulayan Kaan, "Katar'ın medikal,  inşaat ve gıda olmak üzere 5 milyar dolara yakın ithalatı var. Biz buradan en az  2-3 milyar dolar pay almak istiyoruz." dedi.

Kaan, bu tür fuarlarla birlikte Türk sanayicisinin Katar'a ilgisini  biraz daha artırmayı hedeflediklerini belirterek, Türkiye'nin ihracatını, 500  milyar dolarlık  hedefine 5 yıl içinde çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

EXPO TURKEY BY QATAR 

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Expo Turkey by Qatar, 17-19 Ocak 2018'de  Katar'ın başkenti Doha’da, Doha Exhibition and Convention Center’da (DECC)  düzenlenecek.

İki ülke arasında iki kat artması öngörülen ekonomik ilişkilere  paralel olarak, fuarda Türk firmaları için önemli iş birliği fırsatlarının  oluşması bekleniyor.

Başta gayrimenkul olmak üzere inşaat, mobilya, makine, yapı  malzemeleri, lojistik, bilgi teknolojileri, gıda ve sağlık turizmi sektörlerinin  öncü şirketlerinin yer alacağı fuarda, Türk iş dünyası, yeni yatırım anlaşmaları  ve iş birliklerine imza atacak.

Fuara, Tekfen, Emlak Konut, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş,  Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü  şirketlerle birlikte yaklaşık 150 Türk firması katılacak.


Canlı Borsa
95.411 17:59
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  95.411  
En Yüksek
95.441
En Düşük
93.023
Açılış: 93.365
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Nasdaq CCO 7.035 0,15  
Xetra DAX DAX 10.931 0,36  
CAC 40 PX1 4.811 0,00  
IPC MXX 43.759 0,36  
Shanghai Composite SHCOMP 2.561 -0,36  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--2819--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(17.01.2019 05:51:32-17.01.2019 05:51:32)