Canlı Borsa

Bakan Elvan`dan `Merkez Bankası` açıklaması

20.11.2020 17:23 Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, fiyat istikrarını sagˆlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına ait olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, fiyat istikrarını sagˆlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) ait olduğunu belirterek, "Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artıs¸ı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sagˆlanması önemli bir ön kos¸uldur. Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı s¸ekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sagˆlayacak s¸ekilde olus¸turacagˆız." ifadelerini kullandı.

'TEMEL AMAÇ: FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAK VE SÜRDÜRMEK'

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomi politikalarının temel amacının toplumsal refahın artırılması olduğunu, toplumsal refah artıs¸ının, istihdam artıs¸ı, adil gelir dagˆılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içerdiğini bildirdi.

Bunların ön kos¸ulunun da makroekonomik istikrar olduğunu ifade eden Elvan, TCMB'nin temel amacının "fiyat istikrarını sagˆlamak ve sürdürmek" olduğuna dikkati çekti. Elvan, bu amaç dogˆrultusunda, fiyat istikrarını sagˆlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevinin TCMB'ye ait olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Hiç s¸üphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirligˆi artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artıs¸ına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdigˆi, genel kabul gören bir durumdur. TCMB, 19 Kasım'da net ve güçlü bir parasal sıkılas¸tırma yaparken s¸effaflıgˆı ve öngörülebilirligˆi artırarak önümüzdeki dönemde sade bir para politikası çerçevesi benimseyecegˆini ilan etti."

'OPERASYONEL YETKİNLİKLERİNİ ARTIRACAĞIZ'

Elvan, TCMB'nin parasal aktarım mekanizmasının sagˆlıklı çalıs¸masının, digˆer bir ifadeyle para politikası durus¸unun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdıgˆının, TCMB'nin fiyat istikrarı amacına ulas¸abilmesi açısından kritik önem arz ettiğini vurguladı. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda is¸lemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesinin önemli bir husus olduğunu belirten Elvan, şunları ifade etti:

"Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düs¸ürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içinde olus¸masını önemli bir husus olarak görüyoruz. Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artıs¸ı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sagˆlanması önemli bir ön kos¸uldur. Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı s¸ekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sagˆlayacak s¸ekilde olus¸turacagˆız. Bas¸ta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracagˆız."

Elvan, fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleriyle uyumlu olarak belirlenmesinin, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacağını, bu amaçla ilgili kamu kurum ve kurulus¸larıyla yakın is¸ birligˆi içinde olacaklarını bildirdi.Canlı Borsa
1.342 18:05
Değişim :  1,28% |  17,02
Önceki Kapanış :  1.325  
En Yüksek
1.344
En Düşük
1.326
Açılış: 1.335
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 29.872 -0,58  
Nasdaq CCO 12.094 0,48  
Xetra DAX DAX 13.287 -0,02  
IPC MXX 42.255 -1,13  
Shanghai Composite SHCOMP 3.370 0,22  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--324--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(26.11.2020 21:13:07-26.11.2020 21:13:07)