Canlı Borsa

`Dijital para birimleri dikkatli bir şekilde incelenmeli`

19.07.2019 15:29 G7 (Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada) maliye bakanları, dijital para birimlerinin küresel finans sisteminde bozulmalara yol açmamaları için dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini söylediler.

Pymnts.com’da yer alan habere göre, G7 Başkanı ve Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, grubun ülkelere tanındığı gibi şirketlere herhangi bir kontrol veya kurala tabi tutulmadan ödeme sistemi oluşturma ayrıcalığı tanımak istemediğini söyledi.

“Herhangi bir demokratik kontrol olmadan özel şirketlerin kendi para birimlerini oluşturmalarına izin veremeyiz,” diyen Le Maire, bakanlar ve üst düzey yöneticilerin “küresel etkiye sahip olma potansiyeline sahip Libra dahil olmak üzere stablecoin ve çeşitli yeni ürünler oluşturulmasının ciddi yönetimsel ve sistematik endişeler oluşturduğu” savında fikirbirliği sağladığını belirtti.

Bakanlar Facebook’un kripto para projesi Libra’ya da değinerek Libra’nın grubun parasal ve bankacılık politikaları üzerindeki etkisini azaltacağı endişelerinin yanında bazı güvenlik risklerinin de bulunduğunu vurguladılar.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Satış kapsamında kullanılacak küresel bir stablecoin daha ucuz ve hızlı işlemler yapılmasına, ödeme sistemlerindeki rekabetin artmasına ve böylece masrafların azalmasıyla finansal kapsayıcılığın artmasına yol açabilir.

Bunun yanında kara para aklama, terör finansmanı, tüketici ve veri korunması, siber direnç, adil rekabet ve vergi uyumu gibi kamu politikalarına ilişkin çeşitli riskler oluşturuyorlar.”

Kripto para birimlerine yönelik açıklamalarının yanında G7, aralarında Google, Amazon, Facebook ve Apple’ın yer aldığı büyük teknoloji şirketlerinin gelir sağladığı fakat şubesinin olmadığı ülkelerde de vergiye tabi tutulabileceğini onayladı.

Canlı Borsa
95.734 18:05
Değişim :  -0,87% |  -844,53
Önceki Kapanış :  96.579  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731
Açılış: 97.199
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.579 0,39  
Nasdaq CCO 7.767 -0,09  
Xetra DAX DAX 11.563 1,31  
Shanghai Composite SHCOMP 2.824 0,28  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--254--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(18.08.2019 00:11:17-18.08.2019 00:11:17)