Canlı Borsa

AB-ABD ticaret anlaşması müzakereleri başlayacak

15.04.2019 14:27 Avrupa Birliği üyesi ülkeler, ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret anlaşması müzakerelerinin başlatılmasını onayladı.

AB Konseyi, ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak  üzere ticaret müzakereleri yapmak için AB Komisyonu'nun yetki talebine onay verildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu  Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, "AB üyesi ülkeler, ABD ile sınırlı  bir ticaret anlaşması  müzakeresine başlamak üzere AB Komisyonuna yeşil ışık  yaktı." diye konuştu.

ABD ile müzakerelerin başlayacak olmasını olumlu karşıladığını  belirten Malmström, ABD tarafı ile teknik görüşmelerin bir süredir devam ettiğini  anımsattı.

Malmström, ticaret anlaşması görüşmelerinin sanayi ürünleriyle sınırlı  olacağını, aynı zamanda ürünlerde teknik gereksinimlerin uyumunu sağlamaya  yönelik uygunluk değerlendirmesi anlaşmasının da müzakere edileceğini söyledi.

Sanayi ürünlerinde gümrüklerin kalkmasının AB'nin ihracatını yüzde 8,  ABD'ninkini ise yüzde 9 artırmasını beklediklerini ifade eden Malmström, "Bu  anlaşmanın kazan-kazan olacağına inanıyoruz. Tarım ürünleri bu müzakerelerin bir  parçası olmayacak. Ayrıca kamu alımları da görüşmelerin dışında tutulacak. Bu  müzakereler TTIP değil." diye konuştu.

Malmström, Dünya Ticaret Örgütündeki (DTÖ) Boeing ve Airbus davası  hakkında, "AB ve ABD arasında Boeing-Airbus davası 15-16 yıldır devam ediyor. Bu  dava kapsamında DTÖ kurallarına uyumlu biçimde karşılık verilecek ürünleri içeren  liste hazırlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

SÜREÇ

 ABD Başkanı Donald Trump ile AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker  arasında ticari gerginliği düşürmek için 2018 yılı temmuz ayında gerçekleştirilen  görüşmeden, otomotiv sektörü dışındaki sanayi ürünlerine ilişkin gümrük vergileri  ve tarife dışı kısıtlamaları sıfıra indirmeye yönelik birlikte çalışma kararı  çıkmıştı.

Liderler, ticari uzlaşmazlıkların müzakere edilerek çözülmesi  konusunda anlaşma sağlamış, karşılıklı ticareti kolaylaştırmak üzere diyalog  yürütülmesinde mutabık kalmıştı.

AB Komisyonu, ocak ayında ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük  vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapılmasına ilişkin AB  Konseyinden yetki talep etmişti.

AB üyesi 28 ülke adına ticaret anlaşması yapma yetkisi AB Komisyonunda  bulunuyor. AB Komisyonunun resmi müzakereler gerçekleştirmek için Birlik üyesi  ülkelerden onay alması gerekiyor.


Canlı Borsa
98.415 18:05
Değişim :  3,71% |  3.519,11
Önceki Kapanış :  94.896  
En Yüksek
98.731
En Düşük
98.002
Açılış: 98.406
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.026 0,09  
Nasdaq CCO 8.157 0,40  
Xetra DAX DAX 12.634 -0,17  
Shanghai Composite SHCOMP 2.938 -1,32  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--339--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(19.10.2019 17:59:26-19.10.2019 17:59:26)