Canlı Borsa

KOBİ`lere 10.3 milyar lira kredi

17.02.2017 12:54 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İhtiyaç sahibi KOBİ`lerimizi rahatlatmak, desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz." dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "İhtiyaç sahibi KOBİ'lerimizi rahatlatmak, onların hayatta kalmalarını sağlamak için, bu ekonomik durgunluk ortamında, onları desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz. Ay sonunda vermeye başlayacağız, bu ayın sonunda" diye konuştu.

DEİK'İN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIYA KATILDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu 5. Toplantısı'na katıldı. Toplantıya Bakan Özlü'nün yanı sıra Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharia, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev de katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Özlü, "2016 yılında, Azerbaycan ile ikili dış ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 31,3 oranında düşüş kaydederek 2,4 milyar dolara gerilmiştir. İhracatımız yüzde 32,3 oranında azalarak 1,2 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 30,2 oranında azalarak 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Dünyadaki konjonktürel değişikliklerden daha az etkilenmek ve ekonomik işbirliğimizi daha da derinleştirmek adına Azerbaycan ile Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) imzalanması hususunda anlaştığımızın altını çizmek isterim. Şu anda anlaşmanın teknik müzakereleri devam etmektedir. İnşallah en kısa zamanda hayata geçirilerek, ikili ticari hacmimizi daha da artırma imkanı elde edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN TİCARETİ

Bakan Özlü, "Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki dış ticaret hacmi de artış trendi içerisinde. 2015 yılında 470 milyon dolara yaklaşan dış ticaret hacminin, 2016 yılında %11 oranında bir artış ile 525 milyon Dolar seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz. Bu veriler ışığında, 2016 yılında, ülkelerimiz arasındaki yaklaşık dış ticaret hacminin 4,2 milyar dolar düzeyine erişmiş bulunuyor. Ancak toplam 890 milyar dolar milli gelir, 363 milyar dolar civarında ticaret hacmini ifade eden Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'a bu rakamlar yakışmıyor. En kısa sürede bu rakamları artırmak arzusundayız. Hani bir Gürcü Atasözünde derler ya, "süt taştı, nenenin haberi yok" diye; biz Gürcistan'la da Azerbaycan'la da esasen herkesle olduğundan çok daha ileri düzeyde ilişkileri geliştirmiş durumdayız. Bunu daha da ilerletmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'MEVCUT SİSTEMDE YAPISAL BİR DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Bakan Özlü toplantının ardından gazetecilere TÜBİTAK Reformu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun yerine kurulacak Bilim Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu, KOBİ kredileri, bilişim ve AR-GE konusunda açıklamalarda bulundu. Özlü, "Türkiye'nin teknoloji geliştiren bir ülke olması için mevcut sistemde yapısal bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bu yapısal bir reformdur. Türkiye'nin teknoloji geliştiren bir ülke olmasını amaçlamaktadır. Biliyorsunuz bugüne kadar özellikle Ak Parti döneminde, bizim dönemimizde araştırma geliştirmeye harcadığımız para arttı. Araştırmacı personel sayımızı da artırdık 122 binlerde. Patent sayılarımız arttı. Fakat bu yaptığımız yatırımlarla beraber mütenasip bir şekilde ihracatımız ve imalat sanayimiz içerisindeki teknoloji yoğun ürünlerin oranı artmadı. Hatta azaldı. Mevcut sistemde bir sıkıntı var. Mevcut sistem çok üretken değil, bunun dönüşümünü öngören bir çalışmaydı. Bunu 6 ay çalıştık. Bakanlar Kurulumuza sunduk ve uygun buldu. Gelecek günlerde yasalaştırılacak" dedi.

'BTYK'YI KALDIRIYORUZ'

Faruk Özlü, "Burada bir AR-GE ve teknoloji fonu kuruyoruz. Projeleri desteklemek için büyük bir fon kuruyoruz. Ve yine bilim, teknoloji ve sanayi arasındaki bağı kurmak için de 'Bilim, Sanayi Ve Teknoloji İcra Kurulu' kuruyoruz, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nu (BTYK) kaldırıyoruz. Esası bu" şeklinde konuştu.

10.3 MİLYAR LİRA KREDİ

Bakan Özlü, KOBİ kredileri konusunda ise "Geçen senenin son ayında bir proje başlatmıştık. Bu projede ihtiyaç sahibi KOBİ'lerin desteklenmesini amaçlamıştık. Geçen yılın son ayında yaptığımız bu çağrıya çok sayıda başvuru geldi. Biz yaklaşık 15 bin KOBİ düşünürken 250 bine yakın başvuru geldi. İhtiyaç sahibi KOBİ'lerimizi rahatlatmak, onların hayatta kalmalarını sağlamak için, bu ekonomik durgunluk ortamında, onları desteklemek maksadıyla yaklaşık 10.3 milyar liralık bir krediyi önümüzdeki günlerde kendilerine vereceğiz. Ay sonunda vermeye başlayacağız, bu ayın sonunda" dedi.


Canlı Borsa
101.892 17:59
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  101.892  
En Yüksek
103.490
En Düşük
101.420
Açılış: 102.806
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 24.887 0,21  
Nasdaq CCO 7.374 -0,06  
Xetra DAX DAX 12.977 -1,47  
CAC 40 PX1 5.566 -1,32  
IPC MXX 45.777 0,39  
Shanghai Composite SHCOMP 3.168 -0,04  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--300--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(24.05.2018 07:36:43-24.05.2018 07:36:43)