Canlı Borsa

4 büyükten önemli mesajlar

14.11.2017 14:42 ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ve Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Frankfurt’ta katıldıkları bir konferansta önemli mesajlar verdi.

4 büyük merkez bankasının başkanları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda Frankfurt’ta ileriye dönük yönlendirmenin para politikalarında önemli konuma geldiğini vurguladı. 4 başkan Frankfurt’ta Avrupa Merkez Bankası’nın Merkez Bankası İletişimi konferansında konuştu.

YELLEN: FED KAFA KARIŞTIRICI OLABİLİYOR

Yellen çok sayıda ABD Merkez Bankası yetkilisinin kamu ile iletişiminin kafa karıştırıcı olabildiğini ancak görüş çeşitliliğinin FOMC'nin güçlü taraflarından biri olduğunu dile getirdi.

Yellen Fed'in her ileriye dönük yönlendirmesinin ekonomik görünüme bağlı olması gerektiğini vurguladı. Başkan ayrıca piyasaları bilanço planlarına hazırlamanın da önemli olduğunu ifade etti.

Merkez Bankalarının kamu ve piyasalar ile nasıl iletişim kurulması gerektiğine odaklanan panelin katılımcıları arasında Avrupa, İngiltere ve Japonya Merkez Bankası Başkanları da yer aldı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi buradaki değerlendirmesinde ileriye dönük yönlendirme politikalarının başarılı olduğunu ifade etti.

Yellen, merkez bankası yönlendirmelerinin ekonomik görünüme bağlı olması gerektiğini vurgularken, “Fed için uygun politika patikası orta vadeli ekonomik görünüme yönelik beklentilere bağlı. Fed’in uygun politika beklentileri görünüme bağlı olarak evrilir. Fed her zaman politika kararlarının koşullara bağlı olduğunu vurgulamaya çalışır” ifadelerini kullandı.

DRAGHİ: SÖZLÜ YÖNLENDİRME POLİTİKA ARACI OLDU

Draghi, "AMB sözlü yönlendirmeyi kullanmaya başladığı zaman, amaç proaktif (önceden harekete geçme) değil, korumacı olmasıydı. Ve bunu başardı. O dönemde herkesin beklentilerinin ve herkesin değerlendirmesinin aksini başardı. O dönemde, miktarsal olarak ya da zaman bakımından iyi belirlenmemiş böylesine geniş bir sözlü yönlendirmenin, onu etkisiz kılacağı söyleniyordu" dedi.

Draghi, "Başarısı kanıtlanmış bir para politikası aracını neden bir kenara bırakalım ki" şeklinde konuştu.

ECB Başkanı, "Sözlü yönlendirmenin değişik kısımlarının (bir tarafta faiz ve diğer tarafta varlık alımları) sinerji içinde hareket edeceği ve böylelikle her birinin diğerinin etkisini çoğaltabileceği bir çerçeve formülle ettik" dedi.

BoJ Başkanı Kuroda güçlü destekleyici politikaları sürdüreceklerini söylerken, “Yıllar içinde petrol fiyatlarının sert düşüşünün ardından enflasyon beklentileri bir parça yükseldi” diye konuştu. Carney ise merkez bankasının iletişim gerçekleştirdiği kitlenin bankanın sorumlu olduğu kamuoyu olduğunu vurguladı. Carney iletişimin başarısı için farklı kanalların kullanılması gerektiğini belirtti. 


Canlı Borsa
96.455 17:57
Değişim :  -1,03% |  -999,39
Önceki Kapanış :  97.454  
En Yüksek
97.933
En Düşük
96.335
Açılış: 97.820
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.379 -1,27  
Xetra DAX DAX 11.589 -1,07  
CAC 40 PX1 5.085 -0,63  
IPC MXX 47.024 -1,80  
Shanghai Composite SHCOMP 2.550 2,58  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--2101--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(21.10.2018 21:07:56-21.10.2018 21:07:56)