Canlı Borsa

Rus yetkili: Krizde en zorlu dönem yeni başlıyor

07.07.2020 16:06 Rus devletine bağlı Skolkovo Vakfı Başkanı Arkadiy Dvorkoviç, Rusya’nın yeni tip corona virüs (Kovid-19) nedeniyle yaşadığı ekonomik zorlukların üstesinden hemen gelemeyeceğini belirterek, “Rusya’nın krizde en zorlu dönemi henüz yeni başlıyor.” dedi.

Rusya’da bir dönem başbakan yardımcılığı görevini de yürüten  Dvorkoviç, INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı tarafından video konferans yoluyla  düzenlenen toplantıda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bazı “iyimser” ekonomistlerin, krizde dip noktasına ulaşıldığını ve  Avrupa’nın toparlanmaya başladığını savunduğunu anlatan Dvorkoviç, “Bana kalırsa  dip noktasına henüz ulaşmadık. Özellikle de Rusya’nın krizde en zorlu dönemi  henüz yeni başlıyor.” diye konuştu.

Krizin özellikle küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) etkileyeceğini  belirten Dvorkoviç, “KOBİ’lerin sorunları hala devam ediyor. Özellikle yaz  sonuna, güz dönemine ve belki de yıl sonuna kadar sürecek.” dedi.

KOBİ’lerin üç aydır beklemeye geçerek, “en iyisini umduklarını”  söyleyen Dvorkoviç, “Şimdi bu şirketler kapanmaya başlayacaklar ve ilintili  sorunlar kademeli bir şekilde artacak. Büyük şirketler ise yaz sonuna doğru  üretimlerini kademeli bir şekilde artırmaya başlayacaklar. Fakat yine de kriz  öncesi seviyelerden çok uzak olacaklar.” ifadelerini kullandı.

Dvorkoviç, büyük şirketlerin üretimleri artırmasının, sorunların  azaldığı anlamına gelmediğine işaret ederek, “Sorunlar sadece şimdilik daha az  fark edilir olacak. Fakat büyük sorunlar birikecek ve kriz de bu nedeniyle  kaybolmayacak. Maalesef, birçok sektörde büyük oyuncular pazarı terk edecekler.  En başarılı şirketler ise hayatta kalacaklar. Hükümet, iş dünyasını desteklemek  için elinden geleni yapıyor ancak günün sonunda bazı öncelikleri olmak zorunda.”  değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Vladimir Kolıçev, bir süre önce yaptığı  açıklamada, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle Rus federal bütçesindeki gelir kaybının  1 trilyon rubleyi geçtiğini bildirmişti.

Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4 ila 6 arasında  küçülmesini öngörüyor.  

Canlı Borsa
1.114 18:05
Değişim :  0,37% |  4,13
Önceki Kapanış :  1.110  
En Yüksek
1.119
En Düşük
1.096
Açılış: 1.115
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.977 1,05  
Nasdaq CCO 11.012 2,13  
Xetra DAX DAX 13.059 0,86  
IPC MXX 38.634 -0,18  
Shanghai Composite SHCOMP 3.319 -0,63  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--179--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(13.08.2020 02:48:50-13.08.2020 02:48:50)