Canlı Borsa

Dünya Bankası`ndan `kalıcı hasar` uyarısı

03.06.2020 08:51 Dünya Bankası, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde kalıcı hasar bırakabileceğini ve potansiyel üretimle iş gücü verimliliğini azaltabileceğini duyurdu.

Bankanın Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu'nun analitik bölümleri yayımlandı. Raporda, Kovid-19 salgınının küresel ekonomiye ciddi bir darbe indirdiğine işaret edildi.

Dünya Bankası'nın raporunda, "Halk sağlığını korumak için gereken  önlemler, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde derin resesyona neden olarak  halihazırda kırılgan olan küresel ekonomiye zarar verdi." değerlendirmesinde  bulunuldu.

Zayıf sağlık sistemine sahip gelişmekte olan ülkelerde ekonomileri  küresel ticaret, turizm ve emtia ihracatına dayalı olanların özellikle zorluk  yaşayacağına dikkati çekilen raporda, enerji ihraç eden ülkelerin halk sağlığı  krizinin yanı sıra petrol gelirlerindeki düşüşle bile mali pozisyonlarının  kötüleştiği aktarıldı.

"ÜRETİM VE VERİMLİLİĞİ AZALTACAK"

Raporda, "Salgın; uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde yatırımların  azalması, eğitim ve iş kaybı nedeniyle fiziksel ve beşeri sermayenin erozyonu,  küresel ticaret ve tedarik bağlantılarının azalmasıyla kalıcı hasar bırakacak. Bu  etkiler, gelecekte potansiyel üretim ve iş gücü verimliliğini azaltacak."  ifadeleri kullanıldı.

Acil politika önlemlerinin sağlık sistemlerini desteklemesi, salgının  ekonomik faaliyet ve istihdam üzerindeki kısa vadeli etkisini hafifletmesi  gerektiğinin altı çizilen raporda, salgının uzun vadeli büyüme beklentileri  üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması için kapsamlı reform çabalarına  ihtiyaç olduğu kaydedildi.

Raporda, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin petrol talebinde  de benzeri görülmemiş bir düşüşe, petrol stoklarında artışa ve mart ayında petrol  fiyatlarında rekor düzeyde bir düşüşe neden olduğu hatırlatıldı.

Diğer ülkelerde olduğu gibi enerji ihraç eden gelişmekte olan  ülkelerin de benzeri görülmemiş bir halk sağlığı kriziyle karşı karşıya olduğu  vurgulanan belirtildiği raporda, bu ülkelerin mali pozisyonlarının petrol  fiyatlarında yaşanan düşüşten önce kötüleştiği aktarıldı.

Canlı Borsa
118.485 18:05
Değişim :  2,36% |  2.736,77
Önceki Kapanış :  115.748  
En Yüksek
118.512
En Düşük
116.674
Açılış: 116.674
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.827 0,36  
Nasdaq CCO 10.208 0,52  
Xetra DAX DAX 12.733 1,64  
IPC MXX 37.885 -0,17  
Shanghai Composite SHCOMP 3.333 5,71  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--281--//-//192.168.116.193--//-//0 sn-(07.07.2020 00:33:14-07.07.2020 00:33:14)