Canlı Borsa

ABD ile ticareti artırmak için çalışma grubu hazır

20.04.2019 11:47 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ortak çalışma grubu kuruyoruz" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine ABD temaslarına ilişkin yaptığı değerlendirmede,  ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Başkan Donald Trump’ın kıdemli danışmanı Jared  Kushner ile yaptıkları görüşmelerin çok verimli geçtiğini, Türkiye-ABD İş Konseyi  ve Amerikan-Türk Konseyi tarafından düzenlenen 37. Ortak Yıllık Konferansı'nda da  Türk- Amerikan iş adamları ile bir araya geldiklerini anlattı. 

Türkiye ve ABD’nin müttefik ve dost ülkeler olduğuna işaret eden  Pekcan, iki ülkenin aynı zamanda büyük potansiyele sahip önemli ticaret ortakları  olduğunu dile getirdi.

Pekcan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20,7 milyar dolar   olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  ile ABD Başkanı  Donald Trump arasındaki görüşmede kararlaştırılan ticaret hacminin 75 milyar  dolara yükseltilmesi hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımızı  hızlandıracağız. ABD Ticaret Bakanı Ross ile ticarete konu ürünlerin  çeşitlendirilmesi, mevcut potansiyelin daha iyi kullanılması hususlarında ortak  çalışma yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldık. İki ülke arasındaki ticaret  hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile  Bakanlığımız arasında ortak teknik çalışma grubu kuruyoruz." diye konuştu.

ABD ile Türkiye arasında havacılık ve savunma, otomotiv, çelik,  mücevher, giyim, halı, makine ve parçaları, zeytinyağı, seramik, mermer, çimento  gibi sektörlerin ticaret için önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkati çeken  Pekcan, "ABD ile ticaretimizi artırmak için ortak ticaret potansiyeli raporu ve  yüksek teknolojili ürünler başta olmak üzere ihracatımızı artırıcı faaliyetler  üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"AMERİKAN ŞİRKETLERİNİ İHTİSAS SERBEST BÖLGELERİNE DAVET ETTİK"

Ticaret Bakanlığı olarak Ar-Ge yoğunluklu, yüksek teknoloji ve katma  değeri yüksek faaliyetlerde uzmanlaşmış ihtisas serbest bölgeleri oluşturmayı  hedeflediklerini belirten Pekcan, Amerikan şirketlerini de bu bölgelerde yatırıma  davet ettiklerini kaydetti. Pekcan, "Yaptığımız görüşmelerde Bakanlık olarak  kuracağımız ihtisas serbest bölgeleriyle ilgilenen ABD’li yatırımcılar da oldu.  Söz konusu yerler, Türk-Amerikan iş birliği bölgeleri olabilir. Amerikan yüksek  teknoloji şirketleri ya kendileri ya da Türk şirketleriyle beraber buralarda  yatırım yapabilirler. Serbest bölgelerimize yatırım yapacaklara destek sağlamaya  hazırız." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pekcan, ticareti kolaylaştırmaya ve iş ortamını iyileştirmeye  devam ederken, ABD’li şirketlerin güçlü olduğu dijital ekonomi gibi yeni alanlara  da odaklanacaklarını vurguladı. Görüşmelerde ABD ile dijital ekonomi alanında  ortak çalışmalar yapılması konusunda da mutabakata vardıklarını belirten Pekcan,  mayıs ayı içerisinde dijital ekonomi konusunda ABD’den bir heyet gelmesinin  beklendiğini bildirdi.

"DENGELİ TİCARET İÇİN TÜM ÜRÜN VE SEKTÖRLERE ODAKLANACAĞIZ"

Pekcan, temaslarında iki ülke arasında ticaret gündeminde uzun süredir  yer alan ABD tarafından demir-çelik ürünlerine uygulanan ilave gümrük  vergilerinin kaldırılması, Türkiye’nin ABD’nin Genelleştirilmiş Tercihler  Sistemindeki yerini koruması, otomotiv sektörü için inceleme süreci başlatılmış  önlemlerden Türkiye’nin muaf tutulması yönündeki taleplerini ilettiklerini  aktardı.

İki Bakanlık başkanlığında Türk-Amerikan İş Konseyi gibi diyalog  kanallarını daha etkin hale getirmeyi kararlaştırdıklarını vurgulayan Pekcan,  hedeflerinin ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılması olduğunu dile  getirdi.

Pekcan, 75 milyar dolarlık hacim ve dengeli bir ticaret için yatırım  ve sanayi ürünlerinde, turizmde çift taraflı artış yaratmak için her fırsatı  kullanacaklarını, bu kapsamda bütün ürünlere ve sektörlere odaklanacaklarını  söyledi.


Canlı Borsa
86.072 18:05
Değişim :  1,74% |  1.476,12
Önceki Kapanış :  84.596  
En Yüksek
86.496
En Düşük
84.986
Açılış: 84.989
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.490 -1,11  
Nasdaq CCO 7.628 -1,58  
Xetra DAX DAX 12.011 0,49  
Shanghai Composite SHCOMP 2.853 0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--413--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(25.05.2019 20:32:45-25.05.2019 20:32:45)