Canlı Borsa

Bundesbank’tan alternatif ödeme sistemi çağrısı

15.04.2019 13:26 Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Avrupa ülkelerine ABD merkezli Google, Amazon, Paypal ve Apple gibi ödeme sistemlerine karşı alternatif ödeme sistemlerinin devreye sokulması çağrısı yaptı.

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz, yaptığı  açıklamada, “Apple, Google, Paypal ve Amazon gibi önemli teknoloji şirketleri,  müşterilerle ilişkilerden daha fazla pay alırken, bankalar arka planda sadece  ödeme işlemcileri olarak kalırken, Bundesbank olarak biz buna kayıtsız  kalmamalıyız.” ifadesini kullandı.

Balz, bankaların en ileri teknolojik çözümleri müşterilerine sunması  gerektiğinin altını çizerek, Avrupa finans sisteminin istikrarını korumak için  kıtadaki bankalardan alternatif ödeme sistemleri devreye sokması çağrısı yaptı.

Avrupa ödeme pazarında,  ABD'li şirketler PayPal, Google, Facebook,  Amazon ve Çin’in Alibaba ve Tencent üstünlükleri dikkati çekerken, bu teknoloji  şirketlerinin vermeye başladığı bankacılık hizmetlerinin tüketicilerin ilgisini  çektiği ve bu şirketlerin geliştireceği yeni bankacılık hizmetlerinin geleneksel  bankalar için “gelirlerini ve müşterilerini kaybetme riski” oluşturduğu  belirtilmişti.

Danışmanlık firması Bain & Company tarafından 29 ülkede 152 bin banka  müşterisi ile yapılan ankete göre, teknoloji şirketlerinin bankacılık konusunda  iştahları, bankaların orta vadede gelirlerini ve müşterileriyle düzenli  temaslarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmasına sebep oluyor.

Ankette, "Teknoloji firmaları, müşterilerin talep ettikleri basit,  yüksek kaliteli dijital deneyimler sağlama konusunda geleneksel olarak başarılı  olmuşlardır ve şimdi bu tüketici güveninin gücüyle bankacılık sektörüne  giriyorlar." değerlendirmesi yapıldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Ekim 2018’de tüketicin ve şirketlerin  bankalar arasında anında para transferi ve perakende ödeme yapmalarını sağlayacak  Target Instant Payment Settlement (TIPS) adı verilen yeni ödeme sistemini devreye  sokmuştu.


Canlı Borsa
98.415 18:05
Değişim :  3,71% |  3.519,11
Önceki Kapanış :  94.896  
En Yüksek
98.731
En Düşük
98.002
Açılış: 98.406
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 27.026 0,09  
Nasdaq CCO 8.157 0,40  
Xetra DAX DAX 12.634 -0,17  
Shanghai Composite SHCOMP 2.938 -1,32  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--158--//-//192.168.116.192--//-//0 sn-(20.10.2019 12:10:37-20.10.2019 12:10:37)