Canlı Borsa

ÖTV teşvikiyle beyaz eşya satışları yüzde 32 arttı

20.03.2017 13:25 Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, "Beyaz eşyada ÖTV teşviki ile 4 ana ürün grubunda iç satışlar şubatta bir önceki aya göre yüzde 25 arttı. Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda da iç satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz" dedi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri  Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada ÖTV teşviki  ile 4 ana ürün grubunda iç satışların şubatta bir önceki aya göre yüzde 25  arttığını belirterek, "Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda da iç  satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz." dedi.

Ergün Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şubat ayının başından  itibaren uygulanmaya başlanan ÖTV indiriminin etkisinin sektörde yoğun olarak  hissedilmeye başlandığını ifade etti.

4 ana ürün grubunda iç satışların şubatta bir önceki aya göre yüzde 25  arttığını belirten Güler, "Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda  da 4 ana üründe iç satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz." dedi.

Aynı şekilde beyaz eşya ihracatında da bir ivme yakaladıklarına işaret  eden Güler, "İhracatımızda da bir önceki aya göre yüzde 10 artış sağlandı. İç  satış ve ihracatın toplamıyla elde ettiğimiz toplam satışımıza baktığımızda ise  şubatta, ocak ayına göre yüzde 14, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde  10'luk bir artış gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

'DEVLET, ÖTV KAYBINI KDV, MUHTASAR VE KURUMLAR VERGİSİ İLE  KARŞILAYACAK'

Ergün Güler, Türk beyaz eşya sektörünün 60 bin doğrudan, 600 bin  dolaylı istihdam sağlayan, 500'ü aşkın yan sanayi ve 15 bin bayiye sahip çok  geniş bir ekosisteme sahip olduğunu bildirdi.

Güler, gerek geçen aralık ayında Tüketici Güven Endeksi'nin 63 ile son  3 yılın en düşük seviyesinde olması gerekse 2016'nın ikinci yarısından itibaren  daralma yaşamaya başlayan sektör açısından ÖTV indiriminin en doğru zamanda  geldiğini ifade etti.

Geçen yılın son aylarında döviz hareketlerinde yaşanan yükselme sonucu  tüketicilerin "zam gelir" endişesiyle talebini öne çektiğini, bu nedenle sektör  olarak 2017'den endişe duyduklarını ifade eden Güler, ancak ÖTV teşviki ile 4  beyaz eşyada satış adetlerinin 400 binden 600 bine ulaştığını bildirdi.

Güler, "Satışların artması ile devlet, ÖTV kaybını KDV, muhtasar ve  kurumlar vergisi ile karşılayacaktır. Hatta üretim arttıkça ve fabrikalarımızda  kapasite doluluğu oldukça bu durum ihracata da pozitif katkı sağlayacak, Türk  beyaz eşya sektörünün uluslararası arenada rekabet gücünü artıracaktır." diye  konuştu.

'BEYAZ EŞYADA EN AZ YÜZDE 6,7'LİK FİYAT DÜŞÜŞÜ OLDU'

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Güler, ÖTV indirimi sonrası beyaz  eşyada en az yüzde 6,7'lik fiyat düşüşü olduğunu belirterek, beyaz eşya  üreticilerinin ÖTV indirimini, daha fazla indirim veya hediye ürünler gibi  çeşitli kampanyalarla da desteklediğini, ÖTV indirimi kararının hem üretici hem  de tüketici için çok önemli bir katkı olduğunu vurguladı.

ÖTV indirimine sadece fiyatların düşmesi olarak bakmamak gerektiğine  işaret eden Güler, şunları kaydetti:

"ÖTV teşviki çok geniş bir ekosistemi canlandırarak ekonomik ivmeyi  artıracaktır. 2016 yılının en büyük sorunu olan iç piyasa daralmasının önüne  geçilecek, tüketim hızlanacak ancak bu tüketim ithalata gitmeyerek Türkiye'de  kalacaktır. Ek satış ve bunu sağlayacak üretimle de ek istihdam yaratılacak ve  satışın artmasıyla satıştan elde edilecek gelirler artacaktır.

Yapılan ÖTV indirimleri sektörümüze nefes aldırmış olup enerji verimli  ürünlerde süreklilik ile sektörümüzün gücüne güç katacaktır.  Bu noktada,  sektörümüzün haklı ve yerinde talepleri hükümetimizin olumlu karşılık vermesiyle  zorlu bir dönem, yeniden atağa geçmek için güç toplayacağımız bir ortama  dönüşmüştür. ÖTV indirimini gerçekleştiren hükümetimize bir kez daha teşekkür  etmek isteriz."

 


Canlı Borsa
101.892 17:59
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  101.892  
En Yüksek
103.490
En Düşük
101.420
Açılış: 102.806
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 24.887 0,21  
Nasdaq CCO 7.374 -0,06  
Xetra DAX DAX 12.977 -1,47  
CAC 40 PX1 5.566 -1,32  
IPC MXX 45.777 0,39  
Shanghai Composite SHCOMP 3.168 -0,04  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--1029--//-//213.243.28.95--//-//0 sn-(24.05.2018 08:02:40-24.05.2018 08:02:40)