Canlı Borsa

TÜİK bu yıl 93 konuda istatistik üretecek

25.04.2019 11:30 Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Yinal Yağan, bu yıl 93 farklı konuda haber bülteni yayımlamayı planladıklarını belirterek, "2018`de yayımlananlara ilaveten 15 haber bülteni daha yayımlayacağız. `İş Organizasyonu ve Çalışma Zamanı Düzenlemeler` isimli haber bültenini ise ilk kez açıklayacağız" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Yinal Yağan, "25 Nisan Türkiye İstatistik Günü" dolayısıyla AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı sonrasında güçlü  bir Türkiye yaratmak için ihtiyaç duyulan verileri modern ve bilimsel yöntemlerle  sağlayacak bir yapı oluşturulmasını öngördüğünü söyledi.

25 Nisan 1926'da "Merkezi İstatistik Dairesi" adıyla bugünkü TÜİK'in  kurulduğunu dile getiren Yağan, kurumun ilk yıllarında 17 kişilik kadro ve  kısıtlı bütçeyle Cumhuriyet döneminin ilk nüfus, ziraat ve sanayi sayımını  yaptığını, evlenme ve fiyat istatistiklerinin düzenlenmesiyle istatistik  yıllıklarının yayımlanmasına başlandığını bildirdi.

Yağan, TÜİK'in sağladığı verilerin, Türkiye'nin bilgi toplumuna  dönüşüm çalışmalarında önemli rolü olduğuna işaret ederek, "Merkezi İstatistik  Dairesinin 1926'da kurulmasıyla Türkiye'de bilimsel temel ve ilkelere bağlı  olarak istatistik hizmetlerinin yürütülmesi uzman bir kuruluşun sorumluluğuna  verilmiştir. İstatistik konusunda çok ileri düzeyde olan ülkelerde bile  istatistik teşkilatlarının kuruluşu daha sonraki yıllara rastlamaktadır. Bu  nedenle TÜİK'in kuruluş yıl dönümü olan 25 Nisan, her yıl Türkiye İstatistik Günü  olarak da kutlanmaktadır." diye konuştu.

"TÜİK, KARAR ALICILARA IŞIK TUTUYOR"

Merkezi İstatistik Dairesinin yıllar içinde değişen isimler alarak  1962'den itibaren Devlet İstatistik Enstitüsü olarak çalışmalarını yürüttüğünü  hatırlatan Yağan, değişen ihtiyaçlar paralelinde 1930, 1956, 1962, 1984, 1989 ve  1990'da çıkarılan kanun veya kanun hükmünde kararnamelerle kurumun yapısında ve  görevlerinde değişiklikler yapıldığını ifade etti. Kurumun, Türkiye İstatistik  Kanunu ile 2005 yılında Türkiye İstatistik Kurumu adını aldığını ve dönemin  gereklerini karşılayacak biçimde yapılandırıldığını vurgulayan Yağan, bu kapsamda  TÜİK'in faaliyetlerinin, istatistik üretimi ve ülke istatistik sisteminin  koordinasyonu olarak belirlendiğini anlattı.

Yağan, TÜİK'in, ülkede resmi istatistiklerin üretiminden, diğer kurum  ve kuruluşlar tarafından yürütülen resmi istatistik faaliyetlerinin  koordinasyonundan sorumlu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için  en önemli unsurlardan biri, 'doğru ve zamanlı bilgi'ye sahip olmaktır. Bilimsel  metodlarla elde edilmiş güvenilir istatistikler olmaksızın doğru kararlar  alınması, kısa veya uzun vadeli planlar yapılması düşünülemez. Bu doğrultuda  TÜİK, resmi istatistikleri konsolide ederek raporlamakta ve karar alıcılara doğru  stratejiler üretilmesi konusunda ışık tutmaktadır. 2005 yılından itibaren Türkiye  İstatistik Kanunu ile katılımcı, paylaşımcı ve iş birliğine dayalı planlı bir  istatistik üretim sürecinin uygulanması için başlatılan Resmi İstatistik Programı  başarıyla uygulanmaktadır."

"ANKETLER SIRASINDA YAŞANAN İLGİNÇ OLAYLAR"

TÜİK'in son dönemdeki çalışmaları hakkında bilgi veren Yağan, bu yıl  93 konuda haber bülteni yayımlamayı planladıklarını söyledi. 2018'de  yayımlananlara ilaveten 15 haber bülteni daha yayımlayacaklarını dile getiren   Yağan, "İş Organizasyonu ve Çalışma Zamanı Düzenlemeler" isimli haber bülteninin  ise ilk kez açıklanacağını bildirdi.

Yağan, TÜİK'in anket çalışmalarının, hane ve iş yerleri bazında 26  bölge müdürlüğüyle gerçekleştirildiğini, cevaplayıcıları belirlemek için  örnekleme yönteminin kullanıldığını bildirdi.

Cevaplayıcılara anket öncesinde, TÜİK bölge müdürlüklerince mektup  gönderildiğini ve ön bilgilendirme yapıldığını anlatan Yağan, şunları kaydetti:

"Anketlerimizin cevaplanma oranı yüksek olmakla birlikte, alanda bazı  sorunlar da yaşanabiliyor. Anketleri geçerli bir mazereti olmaksızın, belirlenen  şekil ve sürede vermeyen, eksik veya hatalı verenler hakkında TÜİK Kanunu'nun  ilgili maddesi gereğince idari para cezası uygulanıyor. Anketörlerimiz, ankete  cevap vermek istemeyenlerle veya kendilerine kapıyı açmayanlarla da karşılaşıyor.  Konusunda eğitimli ve yetişmiş anketörlerimiz, bu tip durum ve sorunları  ivedilikle çözüyor."

Anket çalışmaları yapılırken coğrafi koşullar nedeniyle bazı belde ve  köylere ulaşımda sıkıntılar yaşanabildiğini belirten Yağan, bu sorunların ilgili  kamu kurumlarıyla yapılan iş birliğiyle çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.

Yağan, çalışmalar sırasında zaman zaman ilginç hadiseler de  yaşandığını söyleyerek, "Anket yapmak için gidilen bir hanede çıkan yangın  sonucu, orada yaşayan yaşlı çift mağdur olmuştu. TÜİK bölge müdürlüğü personeli,  yardım kampanyası düzenleyerek bir nebze de olsun hane halkının yüzünü güldürdü."  dedi.


Canlı Borsa
86.072 18:05
Değişim :  1,74% |  1.476,12
Önceki Kapanış :  84.596  
En Yüksek
86.496
En Düşük
84.986
Açılış: 84.989
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 25.490 -1,11  
Nasdaq CCO 7.628 -1,58  
Xetra DAX DAX 12.011 0,49  
Shanghai Composite SHCOMP 2.853 0,02  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--144--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(25.05.2019 19:53:46-25.05.2019 19:53:46)