Canlı Borsa

Basımı durduruldu! Elinde olan değiştirebilecek...

25.04.2019 11:23 Avrupa Merkez Bankası`nın basımının durdurulmasına karar verdiği 500 euroluk banknotları ellerinde bulunduranlar, değişimi döviz büroları ve bankalardan yapabilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2002 yılından bu yana kullanımda  olan 500 euro banknotların basımı, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) terörizmin finansmanı ve kara para  aklamaya karşı mücadele amacıyla aldığı karar doğrultusunda durduruluyor.

Bu banknotları basımı 26 Ocak itibarıyla Avrupa'daki 17 ülkede  durdurulurken, karar yarın itibarıyla da Almanya ve Avusturya'da uygulamaya  girecek.

Söz konusu banknotların basımının durmasına karşın, ilk aşamada bu  paraların kişiler ve bankalarca kullanımına devam edilecek. 500 euroluk  banknotlar, değerini koruyacak ve ödemelerde kullanılacak. Ellerinde banknot  olanlar, euro sistemindeki merkez bankaları üzerinden süre kısıtı olmadan değişim  ve takas yapabilecek.

Türkiye'de de elinde 500 euroluk banknot bulunan gerçek kişilerin,  döviz büroları ve ticari bankalar üzerinden değişim yapması mümkün olacak.  Bankalar da bu banknotları yurt dışındaki muhabir bankalarına gönderebileceği  gibi Merkez Bankası ile işlemlerinde kullanabilecek ancak Merkez Bankası, gerçek  kişiler için para değişimi yapmayacak.

"YASTIK ALTINDA BULUNDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ"

Değerli Maden Taş ve Döviz Piyasası Kurum ve Kuruluşlar Derneği  (DEMAD) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Özbey, AA muhabirine, ECB'nin 500 euroluk  banknotların tedavülden kaldırılmasına yönelik kararına uyum sağlayacaklarını  belirterek, "Şu anda 500 euro banknotlarla alım ve satım yapıyoruz. Bu paralar  piyasadan çekildiği ve bankalar da almamaya başladığı anda biz de işlem yapmayı  durduracağız." dedi.

Özbey, fazla yer tutmaması nedeniyle 500 euroluk banknotların tercih  edildiğini ve vatandaşların evinde de yastık altında 500 euroları bulunduğunu  tahmin ettiklerini vurgulayarak, "Bu paraların toplanması için geçiş süreci var.  Yetkili müesseseler ve bankalar, insanlardan topladıkları banknotları ECB'ye  gönderecek ve böylece aşama tamamlanmış olacak." diye konuştu.

DEMAD olarak üye yetkili müesseseleri konuya ilişkin  bilgilendireceklerini, kendilerinden alım ve satım yapan küçük yatırımcıların da  uyarılarak farkındalıklarının artırılmasına çalışacaklarını ifade eden Özbey,  "Kara paranın aklanması ve terörün finansmanının engellenmesine yönelik olarak  uygulamaya geçecek bu kararın, iyi niyetli küçük yatırımcıların mağdur edilmeden  uygulanması önem arz etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.
 


Canlı Borsa
95.421 18:05
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  95.421  
En Yüksek
95.994
En Düşük
94.619
Açılış: 95.066
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.548 -0,67  
Nasdaq CCO 7.885 -1,51  
Xetra DAX DAX 12.228 -0,38  
Shanghai Composite SHCOMP 2.976 -0,21  
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--358--//-//192.168.116.194--//-//0 sn-(26.06.2019 06:46:27-26.06.2019 06:46:27)