Canlı Borsa

Bakan açıkladı! Türkiye`nin küresel çapta `şemsiye` markası geliyor...

19.01.2019 10:38 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gelecek yıllarda Türkiye`nin daha çok global markaya sahip olması için yoğun çalıştıklarını belirterek, "Çünkü bir malı bir liraya satmaktansa 4 liraya, 5 liraya satmanın yolunu bulmamız lazım. Bunun için bir şemsiye marka üzerinde çalışıyoruz" dedi.

11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu kapsamında yapılan Tarım Bakanları  Konferansı için Almanya’da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Berlin Büyükelçiliği'nde Türk  kökenli iş adamları ile toplantıda bir araya geldi. Pakdemirli, burada yaptığı  konuşmada, Almanya’da yaşayan Türklerin küresel gıda zincirinden daha fazla pay  alması gerektiğini söyledi.

Pakdemirli, Türk iş adamlarının yaptığı her hareketin Alman  vatandaşları tarafından izlendiğini belirterek, “Hepiniz ayrı ayrı Türkiye’yi  temsil ediyorsunuz. İyi yaptıklarınız Türkiye'nin hanesine, eksik yaptıklarınız  da bizim eksi hanemize yazılıyor. Bu anlamda hakikaten tarihi sorumluluğunuz  var.” diye konuştu.

Türk kökenli iş adamlarına “Sizler bizim için değerlisiniz.” ve “  Tarımla ilgili her zaman her türlü desteği vermeye hazırız.” diyen Pakdemirli,  Avrupa yaşlandığı için kıtada geleceğin Türklere ait olduğuna işaret etti.

Afrika’da tarım konusuna dünyanın ve Almanya’nın ilgisini anlatan  Pakdemirli, “Bir takım güvenlik ve diğer sebeplerden dolayı Alman vatandaşları  gitmiyorsa biz Türkler olarak bu işe öncülük edip buradan daha fazla pay almamız  lazım.” dedi.

Pakdemirli, Türkiye’nin Avrupa’da tarımda ve tekstilde iyi konumda  olduğuna dikkati çekerek, gıda arz güvenliği için Türklerin gıda pastasından daha  fazla pay alması gerektiğini vurguladı. Pakdemirli, “En önemli şey temel ihtiyaç  ve temel ihtiyacın karşılanması. O yüzden gıda arz güvenliği sadece Türkiye’nin  problemi değil, bu dünyanın bir problemi.” ifadelerini kullandı.

"BİR ŞEMSİYE MARKA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

Bugün 20 yıl önce olmayan Apple ve Google gibi şirketler olduğunu dile  getiren Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Yarın yeni yeni şirketler doğacak. Bana Davos toplantılarından bir  tanesinde şunu söylediler, '15 yıl içerisinde işte 2030’ların ortalarına doğru  bugün var olmayan ama yarın var olacak şirket olacak' dediler. O şirket için  'uzaktan eğitim şirketi, dünyanın en zengin şirketi olacak ve 1,5 trilyon doların  üzerinde değeri olacak' dediler. Bunu anlamakta zorluk çekmiyorum ama dünyanın  ilk 3’e veya 5’e girecek şirketlerinin tarım şirketleri olacağını söyleyince şok  olmuştum."

Daha çok global markaya sahip olabilmek için yoğun çalışmalar  yaptıklarını belirten Pakdemirli, “Bakanlık olarak buna öncülük etmek istiyoruz  çünkü bir malı bir liraya satmaktansa 4 liraya, 5 liraya satmanın yolunu bulmamız  lazım. Bunun için bir şemsiye marka üzerinde de çalışıyoruz. Bu marka dünyanın  her yerinde pazarlanıyor olacak. Marka iletişimle ilgili gereken destek devlet  tarafından verilecek. Devlet hiçbir şekilde üretim içerisinde olmayacak.”  ifadelerini kullandı.

PAKDEMİRLİ, ROMANYA TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da Almanya’da 50 milyar euroyu aşan  tarım üretimi gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bu tarım ürünlerinin  pazarlaması ve ticareti konusunda burada özel sektör önemli rol üstlenmektedir ve  bu konuda başarılı çalışmalar yapan girişimcilerimiz bulunmaktadır.” dedi.

Bakan Pakdemirli ve Büyükelçi Aydın’ın açılış konuşmasının ardından  toplantı basın mensuplarına kapalı gerçekleştirildi.

Öte yandan Bakan Pakdemirli toplantı öncesi, Romanya Tarım ve Kırsal  Kalkınma Bakanı Petre Daea ile Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği'nde görüştü.


Canlı Borsa
95.421 18:05
Değişim :  0,00% |  0,00
Önceki Kapanış :  95.421  
En Yüksek
95.994
En Düşük
94.619
Açılış: 95.066
Döviz Çevirici
 Alış      Satış
değiştir
Hisse Senedi Ayırıcı
Hisse senetlerini farklı kriterlere göre aramak için ayırıcıyı kullanın
Min Maks
Sermaye ('000 olarak)
Fiyat/Kazanç oranı
Daha Fazla Arama Kriteri
Dow Jones DJIC 26.548 -0,67  
Nasdaq CCO 7.885 -1,51  
Xetra DAX DAX 12.228 -0,38  
Shanghai Composite SHCOMP 2.975 -0,23  
Copyright 2014 ©
Yasal Uyarı Notu

© BİST Verileri Foreks tarafından 15 dakika gecikmeli sağlanmaktadır.
BIST piyasalarında oluşan tüm verilere ait telif hakları tamamen BIST'e ait olup, bu veriler tekrar yayınlanamaz. Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir.

Veri Sağlayıcı Uyarı Notu

*(Veriler FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır)

Foreks tarafından sağlanan Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası verileri BIST kaynaklı en az 15 dakika gecikmeli verilerdir. BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm belgelerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. BIST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki perfomansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve / veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BIST sorumlu değildir.

* Uluslarası döviz piyasası kuru
--106--//-//192.168.116.195--//-//0 sn-(26.06.2019 07:26:09-26.06.2019 07:26:09)